Rodzaje SEO

Pozycjonowanie stron możemy podzielić na dwie strony – białe SEO i czarne SEO. Jak można się domyśleć „białe” metody pozycjonowania to te, które są etyczne i nie szkodzą nam jak i innym, oraz ryzyko kary w wynikach wyszukiwania jest dużo mniejsze. Czarne SEO, natomiast, to pozycjonowanie na większa skale, głównie kryje się za tym spamowanie innych stron swoimi linkami, co może być równoznaczne z przypadkami wyłapania filtra lub bana w wynikach wyszukiwania.

Pozycjonowanie za pomocą Białego SEO to głownie ścisłe trzymanie się zasad zapisanych w wytycznych dla webmasterów, czy w „Kodeksie SEO”. Według pracowników Google nawet dodawanie strony do katalogów nie jest już białym SEO, a czarnym. Choć na szczęście ostatnio otwarcie przyznają, że manipulowanie wynikami wyszukiwań wchodzi w grę i jest możliwe, a wiec i chyba zdobywanie na własną rękę linków, choćby i z katalogów nie powinno być złe. Jeśli naprawdę staramy się tylko żyć w zgodzie z Google i z tym co ma nam do przekazania. Warto zauważyć, ze White Hat SEO to właściwie działania które powinniśmy podjąć na stronie, tj działania optymalizacyjne. Dzięki czemu strona powinna nieturlanie piąć się w górę w wynikach wyszukiwania. Dobra treść i świetna optymalizacja strony to według Google podstawa i wystarcza do zdobycia topowych pozycji.

Czarne SEO to w zdecydowanej większości przypadków masowe pozyskiwanie linków w nieetyczny sposób, czyli spamując inne strony lub chociażby zdobywać linki zwrotne. Służą do tego narzędzia typu Xrumer, który może założyć profil użytkownika, zapisać jego sygnaturkę z linkiem, a następnie zacząć pisać wielkie ilości postów na forum. Oczywiście metoda ta może być bardzo nieefektywna, chyba, ze posiadamy dobrą listę adresów, na których możemy umieścić linki.

Warto stosować i te i te drugie metody w pozycjonowaniu. Tak jak już nieraz wspominaliśmy - różnicowanie działań, jak i linków w pozycjonowaniu to naprawdę rzecz święta i może bardzo się przyczynić do naszego sukcesu w rankingach w wyszukiwarce, a przecież na tym nam zależy najbardziej.