Optymalizacja

Optymalizacja strony to jedno z podstawowych działań jakie musimy podjąć, gdy zabieramy się za pozycjonowanie. Optymalizacja - tak nazywamy działania które będziemy wykonywać na stronie, w jej kodzie źródłowym, w jej treści, oraz na serwerze na którym jest umieszczona. Optymalizowanie strony jest bardzo ważne bo pozwala w dużym stopniu ułatwić sam proces pozycjonowania. Działania takie na serwerze będziemy podejmować np. w celu zmniejszenia wagi obrazków na stronie, tak aby się szybciej wczytywała, dla internautów, którzy mają wolniejsze łącza internetowe.

Jednym z podstawowych działań w optymalizacji jest przede wszystkim zadbanie od to aby nie posiadać zduplikowanej treści w obrębie własnej domeny. Musimy zadbać o to aby nasza strona była ukazywana w internecie tylko pod jednym z adresów, tj. albo z przedrostkiem www albo bez niego,gdyż dla robotów Google strona z nim i bez niego to dwie różne strony. A wiec to najkrótsza droga to duplikacji. Trzeba na to bacznie uważać. Aby zapobiec temu robimy przekierowanie 301 w pliku .htaccess na serwerze ze stroną. Oprócz tego powinniśmy też sprawdzić czy strona pokazuje się z dodatkiem w postaci index.html czy bez, i zdecydować się na jedno rozwiązanie. To również osiągniemy w pliku .htaccess.

Nie powinniśmy tez używać na stronie metod, które maskują tekst przez internautami. Mówimy tutaj o przypadkach kiedy pozycjonowane słowa kluczowe wysyłane są poza obszar strony za pomocą znaczników CSS, tak aby tylko robot wyszukiwarki mógł je odczytać, a nie internauta. Google jest bardzo wyczulone na tego typu nielegalne działania i szybko może nas spotkać kara, czyli np. wyrzucenie z wyników wyszukiwania.

To samo działanie często jest spotykane jeśli chodzi o upychanie słów kluczowych na stronie. W treści, w nienaturalny sposób, w stopkach , czy w menu bocznym stron. Takie działania prędzej czy później mogą być dla nas bardzo niemiłe. Słowa kluczowe warto uwydatniać na stronie ale w sposób naturalny i nie przesadzać z tym. Naturalność to podstawa w SEO.